Terapeutická eurytmie
Terapeutickým prostředkem eurytmie jsou primárně hlásky lidské řeči, převedené v pohyb. Tyto fyziologické pohyby souvisejí na základě příbuznosti všech orgánů v živém organismu s procesy tvorby orgánů a jejich funkční činností. Pohyby z umělecké eurytmie se pro terapeutické použití upravují, zesilují, rytmizují a přizpůsobují stavu nemoci. Díky tomu také působí o to intenzivněji na jednotlivé orgánové funkce a na vývoj celého organismu.
Účinnost léčebné eurytmie záleží na kvalitě pohybu, který je prováděn podle pokynů diplomovaných terapeutů. K tomu je nutný soulad pohybu, duševní účasti a vědomého vnímání sebe sama. Od klienta to vyžaduje samostatné cvičení, prováděné dle domluvy s terapeutem, vůli ke změně stávajících návyků a chuť přenášení naučeného do každodenní činnosti. Terapeutická eurytmie tím významně přispívá k upevňování zdraví.
Průběh terapeutické eurytmie
Terapeutická eurytmie je metodou, jejíž účinnost je podmíněna pravidelným denním cvičením.
Probíhá ideálně ve dvouměsíčních cyklech tzv. epochách. Po každé epoše následuje minimálně dvouměsíční pauza. Celý proces trvá dle potřeb a možností klienta. Každá epocha obsahuje 4-8 pravidelných lekcí 1x týdně nebo 1x za dva týdny v délce 60 minut (zahrnuje úvodní i závěrečný rozhovor a čas na odpočinek po cvičení).
Cílem terapie je především podpora procesu seberegulace a podnět k vlastním uzdravujícím procesům. Součástí spolupráce s terapeutem je vyplnění informovaného souhlasu, úvodního a závěrečného dotazníku.
Tato metoda nenahrazuje zdravotnickou péči a v ČR není hrazena žádnou zdravotní pojišťovnou.
Dokumenty